Elhagyatva: ISKOLA A VÁRBAN
A veszprémi várban lévő iskola épületének története több mint 300 évre nyúlik vissza. A zivataros évszázadokat túlélve még katonai célokat is szolgált.
Az épület eredetileg piarista gimnáziumnak épült, amelyet a Volkra Ottó János veszprémi püspök által a városba hívott piaristák hoztak létre 1711-ben.
A 18. században Mária Terézia támogatásával az iskola tovább bővült 1773 és 1778 között. Az erre emlékező latin szöveg a bejárat fölött a mai napig olvasható: "A haza ifjúságának és a jó mesterségeknek készíttette Mária Terézia császárnő. 1778."
Az iskola bejárata
Az utolsó évek (2008 körül)
Az egykori diákok visszajártak
Az alagsorban is voltak osztályok, egyik ajtaján még az utolsó órarend is olvasható volt. Ez alatt, a legalsó szinten volt az óvóhely, amit idővel átalakítottak. Az utolsó időszakban szertárként használhatták.
Az egykori óvóhely...
... és vészkijárata
Az iskolát a következő évtizedek alatt is folyamatosan bővítették, végül 1893-ban nyerte el végleges formáját. Az épületet az első és a második világháború idején is a honvédség vette igénybe.
A II. világháború idején az épület óriási károkat szenvedett, könyvtára szinte teljesen megsemmisült, később az iskolát a szovjetek hadifogolytáborként majd kórházként használták. Csak 1948-re sikerült teljesen újjáépíteni az intézményt.
A háború után az iskolát államosították, nevét Állami Gimnáziumra változtatták, majd 1950-től Lovassy László Gimnázium néven működött tovább.
Az iskola utcája 1956-ban (fortepan)
Az '50-es években itt volt tanár Brusznyai Árpád, akit az 1956-os forradalmi eseményekben való részvétele miatt 1958-ban mindössze 33 évesen kivégeztek.
Az évek során során az iskola épületének állaga olyannyira leromlott, hogy 2008 nyarán az intézményt át kellett költöztetni egy másik helyre.
A "levegőző" rész. Itt szokták a diákok a szünet idejét eltölteni.
Az épület első szintje
Még az egykori padok és székek is megvoltak
A díszterem
A legfelső szint
A tetőtéren több régi tablót is találtam, de sajnos egy részük az évek során teljesen megsemmisült. Ennek ellenére néhányon nemhogy a nevek, de még a fotók is látszódnak.
Ezeket a kincseket rejtette a tetőtér
Megtaláltam a tetőre vezető lépcsőt is, szerencsére az ajtó sem volt lezárva, így meg tudtam nézni a kilátást is, amit a teljes videóban meg is mutatok!
Érdekes volt látni, hogy néhány osztályban ott voltak még a padok, sőt még 40-50 éves tablókat is találtam! A hátsó kijáraton keresztül lehetett leereszkedni egy vadregényes lépcsőn a vár alá, ahol a tornapálya és a tornaterem épülete is volt.
Már elkezdődtek a felújítások
Az elhagyatottan álló iskola kopott folyosóin sokáig kísérteties csend lakozott, de a vár felújítási munkálatai során több másik mellett az egykori iskola épületének is nekiláttak.
Régebbi források szerint a városi törvényszék fog odaköltözni, legfrissebb infók alapján pedig már turisztikai célokat fog szolgálni az épület.
Írta, Urbex Gyula
Ha tetszett, iratkozz fel a youtube csatornára és kövess Instagramon és Tiktokon is!
Támogasd a csatornát Patreonon vagy légy Csatornatag premier előtti videókért és EXTRA tartalmakért cserébe!