Elhagyatva: A Kőbányai Egészségház

A Kőbányai Egészségház az egyik legfontosabb egészségügyi intézménye volt az államhatalomnak a második világháború utáni időszakban, története mégis viszontagságokkal volt tele.

 A második világháború után az akkori kommunista államhatalom nekilátott a romok eltakarításának, az épületek és az infrastruktúra újjáépítésének, majd később megkezdődött mezőgazdasági és a nehézipari termelés újraindítása is. Lakóházak, óvodák, iskolák és kórházak épültek fel vagy épültek újjá.

Ezen intézkedéseket 3 illetve 5 éves időintervallumú tervek keretein belül vezényelte le a kommunista állampárt.

A Magyar Dolgozók Pártja szerint a hároméves terv az újjáépítésnek, a háborús károk és pusztítások sújtotta magyar gazdaság talpra állításának és a lakosság életszínvonalának növelésének terve lesz.

img_2394_2.jpg

A Főváros a X. kerület dolgozóinak elhanyagolt egészségügyében óhajtott segíteni, amikor dr. Bakács Tibor tisztifőorvos javaslatára elhatározta, hogy a Népliget mellett építi meg az első, kerületi egészségházat.

A hely kiválasztásának fontos szempontja volt, hogy közel legyen a gyárakhoz és a lakótelephez egyaránt.

Közel 100 pályázatból Benjamin Károly, Németh Pál, Gilyén Jenő, Skultéthy János és Borosnyai Pál terve került ki győztesként, így az ő tervük alapján kezdődhetett meg a kivitelezés.

A főbejáratot nem a Kőbányai útra, hanem inkább a kisebb forgalmú, Népliget felé néző oldalára tervezték, a szintkülönbség miatti eltérést és összeköttetést pedig híddal oldották meg.

Azonban az építkezés sem ment egyszerűen abban az időben, hiszen az "általános költségcsökkentésre" hivatkozva a terveket többször át kellett rajzolni.

A kőbányai egészségház az első hároméves terv idején, 1948. szeptember és 1949. december között épült.

01.jpg

06_elocsarnok.jpg

05_folyoso.jpg

07_emeleti_folyoso.jpg

12_elektroterapia.jpg

Eredetileg kevesebb mint egy év alatt akarták volna felhúzni a komplexumot, csakhogy már a kezdeti földmunkák során anyag-és szakemberhiány lépett fel, ahogy a gépészeti és a lakatos munkák során is silány minőségű anyagok hátráltatták a kivitelezés ütemét.

 A szellőzőberendezést is csak jóval az átadás után üzemelték be, a betegfelvonó pedig még ekkor sem működött.
Ezeken kívül még rengeteg kritika érte a komplexumot, például hogy a felvonó a műtővel ellentétes oldalon van, vagy hogy túl sok a WC, de a főbejárati híd meredeksége is aggodalmat váltott ki Brausz Gyula építőmesterből.

3_5_kesi_kegybe.jpg

Nem akar elkészülni

A Fővárosi Napló 1949. október havi számában a késedelem okait fejtegeti, ugyanis már szeptember 15-én át kellett volna adni az épületet, de ekkor még mindig dolgoztak rajta.

A szerző a sok hiba között azt is felveti, hogy a frissen vakolt és festett falon repedések keletkeztek, így ezeket ki kell javítani, habár az orvosi műszerek már az épületben vannak.

A megrendelt bútorokat vissza kellett vinni átfestésre, mert fehér helyett zöld színűeket szállítottak le, a nikkelezett csaptelepek helyett egyszerű vas csapokat hoztak, amik pár hét alatt megrozsdásodtak.

4_karikatura.jpg

A cikk mellett lévő remekül megrajzolt karikatúra, a betegágyban fekvő egészségház is ezen problémákat hivatott viccesen bemutatni.

"Befejezés előtt a Kőbányai egészségház" - most már az utolsó simításokat végzik az asztalosok, festők, lakatosok és villanyszerelők, közben megérkezik a csillogóan fehér meg olívazöld berendezés is. Néhány nap múlva a közönség előtt is kitárulnak az egészségház kapui." - írja a Magyar Nap október 22-i számában.

5_mindjart_kesz_uj.jpg

6_mindjart_kesz.jpg

Még több egy hónapig tartanak az utolsó simítások, végül 1949. december 1-én adták át hivatalosan az új egészségházat.

Az épületet díszes ünnepség keretében nyitotta meg Pongrácz Kálmán polgármester, beszédet mondott Ratkó Anna népjóléti miniszter, aki az elkövetkezendő években kicsit felturbózza majd a magyar születésszámot, de ez egy másik történet.

6_1_megnyitottak.jpg

1949. december 3.-i számában így ír a Bérmunkás nevű lap: " A hároméves terv keretében elkészült az első egészségház Budapest tizedik kerületében, a Kőbányai úton. Az új egészségháznak belgyógyászata, szemészeti, urológiai, röntgen-terápiái, orr, fül és gégebetegek számára berendezett rendelője van, továbbá röntgen- és laboratóriumi osztálya is.

1_elkeszult_az_egeszseghaz.jpg

1951-ből még egy cikket találtam, ahol a nép nevében az újságíró megköszöni Rákosinak a sok jó cselekedetet, köztük az egészségházat is és mindenki kiáll a béke mellett és béke meg még több béke....

9_koszonik_rakosiknak.jpg

Ekkoriban minden az építkezésről és a békéről szólt

A 70-es években a szakrendelések kinőtték a komplexumot, így bővíteni kellett, ekkor húzták fel a déli épületet, amit folyosóval kötöttek hozzá a főépülethez.

1972_uj1.jpg

1990_uj.jpg

Nem akartak hozzányúlni a főépülethez, ezért ebben a formában bővítették a szakrendeléseket

Az évtizedek során az egészségház állaga annyira leromlott, hogy már a '90-es években is korszerűtlennek számított, a nyílászárók, a szellőzők, a fűtőberendezések felett eljárt az idő.

Már a 2010-es évek elején szóba jött egy új egészségház terve, de egészen 2017-ig várni kellet a hivatalos bejelentéshez, miszerint 2018-ra új egészségház fog épülni Kőbányán.

10_uj_ghelyre_koltrozik_uj.jpg

Azonban a történelem ismétli önmagát: bár az építkezések már 2018 októberében elkezdődtek, de a folyamatos csúszások miatt egyre távolabbi dátumok jelentek meg a médiában.

2020. novemberében ugyan elkészült az új épület, de még 2021. májusában is orvosok és betegek nélkül, üresen állt a 4 milliárdból felhúzott ultramodern épület.

11_elekszult_de_ures_uj.jpg

Ez idő alatt is üzemelt kőbányai egészségház, ami ekkor már a 72. évét taposta.

Végül 2022. március 7-én bemutatták a Bajcsy-Zsilinszky Kórház területén megépült új szakrendelőt, de csak júniusban végeztek a teljes átköltözéssel, ekkor szűnt meg végleg a Kőbányai Egészségház.

Az épületben otthagyták a leselejtezett és még működő gépeket és műszereket, ugyanakkor telepakolták más kórházból származó, százmilliókat érő eszközökkel, egyfajta ideiglenes raktárként használva a régi egészségházat.

Nem csak a berendezéseket, de a betegek dokumentumainak és röntgenfelvételeinek ezreit is hátrahagyták. Ez idő alatt sikerült bejárnom az épületet.

img_4827_1.JPG

img_4869.JPEG

img_4880.JPEG

img_4907.JPEG

img_4904.JPEG

img_4822.JPG

img_8366.JPG

img_8368.JPG

img_8361.JPG

img_8363.JPG

img_8365.JPG

img_8372.JPG

img_8378.JPG

img_8379.JPG

img_8385.JPG

img_8418.JPG

img_8438.JPG

img_8406.JPG

img_8441.JPG

img_8443.JPG

img_8386.JPG

img_8447.JPG

img_8452.JPG

img_8455.JPG

img_8456.JPG

img_8457.JPG

img_8466.JPG

img_8474.JPG

img_8502.JPG

img_8531.JPG

img_8524.JPG

img_8526.JPG

img_8535.JPG

img_8536.JPG

img_8568.JPG

img_8537.JPG

img_8545.JPG

img_8552.JPG

img_8553.JPG

img_8549.JPG

img_8516.JPG

Még az RTL is csinált egy összeállítást az akkori áldatlan állapotokról.

2023 tavaszán a fővárosi közgyűlés többek közt a régi egészségházat is helyi védelem alá helyezte. De mivel az épület kizárólag erre a funkcióra volt tervezve, nagy valószínűséggel bontás lesz a vége.

Idővel az épületet teljesen kipakolták, nemrég visszamentem megnézni a jelenlegi állapotokat és hát nem kellett csalódnom. Szétverték és összefirkálták az épületet. Ha látni akarod, hogy néz ki most az elhagyatott egészségház, legyél csatornatag, vagy csatlakozz a Patreonosok közé!

Az egészségház 1949 és 2022 között közel 73 éven át szolgálta a kőbányaiakat. Egy utolsó, megható üzenetet is találtam a főbejárati ajtón, ami már megkopott, de még olvasható:

img_0508_mov_snapshot_00_03_354.jpg

Írta, Urbex Gyula

Ha tetszett, iratkozz fel a youtube csatornára és kövess Instagramon és Tiktokon is!

Támogasd a csatornát Patreonon vagy légy Csatornatag premier előtti videókért és EXTRA tartalmakért cserébe!