Szellemkastélyok: Schmidt-kastély
Úttalan utakon járva, szinte a semmi közepén, néhány majorsági épület mellett található a csodálatosan impozáns Schmidt-kastély.
A romosan is impozáns látványt nyújtó kastély magánterületen áll, őrzött, nem látogatható!
Talán már lassan hozzászoktok, hogy majdnem minden anyagom úgy kezdődik, hogy az XY helyről nagyon kevés adat van, de én úgy vagyok vele, hogy minél kevesebb infó lelhető fel egy adott helyről vagy épületről, annál izgalmasabb lehet maga az objektum, illetve az is, ahogy saját magamnak kell összerakni a történelem kis darabkáit az ott talált iratokból, papírokból, miközben a talpam alatt üvegszilánkok ropognak.
A Külsővathoz tartózó, Bánhalmapusztán álló Schmidt-kastély 1890-91 között épült romantikus-eklektikus stílusban. A birtok a XIX. században az Auguszt családé volt, majd 1915-ben került a Schmidt családhoz.
Zongora a falnak támasztva
A kastély madártávlatból
Sajnos a két világháború közötti időszakról semmiféle adatot nem találtam a kastélyról, de a későbbiek során találkozom majd egy illetővel, aki elmondása szerint évekig élt a kastélyban.
A második világháború után, 1947-től egészen a hetvenes évekig iskola működött a kastély falai közt. Pár évvel később pedig a Pápai Állami Gazdaság irodájaként és éttermeként üzemelt, egészen 2003-ig, majd ezután funkcióját vesztve bezárt.
1980-ban, feltehetőleg az épület 100 éves fennállása miatt felújították a tetőszerkezetét. A padlástérben az évszámot is megjelölték az építészek az utókornak.
A kastély padlásterén megtalálhatóak a fel nem használt cserepek is
Az első emeleten egy hatalmas üveges búra engedi át a fényt a földszintre
Az épület lépcsőházában kovácsoltvas korlát vezet fel az emeletre
A kastély néhány évvel ezelőtt a közeli gyümölcsösben dolgozó idénymunkások szálláshelyéül szolgált, mígnem - feltehetőleg az épület állagának megóvása érdekében -, a munkásokat áthelyezték konténerszállásokba.
A jelenleg is gazdát kereső, gyönyörű Schmidt-kastélynak mára már csak egyetlen lakója maradt, aki alkalomadtán a toronyban keres magának menedéket. A különleges lakót a videó második részében láthatjátok.
A toronyhoz a tetőtéren keresztül vezet az út
Kilátás a toronyból
Sajnos a kilépő kőből faragott korlátjainak nagy része hiányzik
2006 környékén még megvoltak és persze a kastély is szebben nézett ki
A kastélyt körülölelő angolpark egykoron csodás látványt nyújtott, de mára már teljesen elburjánzott. A növények között a mai napig olyan ritkaságokat találhatunk meg, mint például a mamutfenyő, tuják, de hamis ciprust és páfrányfenyőt is láthatunk. A lombosfák között megtalálhatók a juharfák különböző fajai, gesztenyék, szivarfa és júdásfa, vérbükk, valamint vöröstölgy is. A parkban több tucat cserjefaj díszlik.
Az elburjánzott parkban több melléképületet is találtam: Egy garázs, egy ebédlőépület, amit feltehetőleg az Pápai Állami Gazdaság bővítésének keretein belül kapott meg, illetve egy kisebb medence is megtalálható a kastélyparkban.
Garázs
Ebédlőépület a kastély tornyából nézve
Gyermekmedence
Amíg a kastély az állami gazdaság tulajdonában volt, az épület pincéjében kialakították a konyhát, az élelmiszerraktárat, és magát az ebédlőt is. Itt a gazdaságban dolgozó munkások ebédjegy ellenében tudtak étkezni. A pincében máig megtalálható néhány konyhai eszköz, sőt, az élelmiszerraktárból hátramaradt, több mint tízéves befőttek és hasonló finomságok is.
Cseresznye 2003-ból
Itt bele is nézhetsz az egyik üvegbe:
Erős paprika 2002-ből
Még néhány konyhai eszközt is megtalálhatunk
Ilyen tálcán kapták a dolgozók az ebédet
Az ebédlő rész a kastély pincéjében. Később kicsinek bizonyult, ezért épült meg az új ebédlőépület
Az évek során a valaha gyönyörű Schmidt-kastélyt az állagmegóvás hiányában megrágta az idő vasfoga, annak ellenére, hogy országos műemlékvédelem alatt áll. Több helyen leestek a cserepek, a gondozatlan parkban lévő elburjánzott növények pedig már benőtték a kastély falait is. Az épület jelenleg is eladó.
A romosan is impozáns látványt nyújtó kastély magánterületen áll, nem látogatható!
Több képet a kastélyról ide kattintva találsz.
Írta, Hajner Gyula
Ha tetszett a cikk, iratkozz fel a youtube csatornára! A többi szellemkastélyról itt olvashatsz!