A gyár, ahol megállt az idő
A gyárról nagyon kevés adat lelhető fel, de annyit sikerült kiderítenem, hogy az Eszterházy család építtette valamikor a 19. században, és eredetileg kendergyárként funkcionált. Egyesek szerint a kendert és a lent itt csak áztatták és tilolták, illetve felkészítették a későbbi feldolgozáshoz.
A kendergyár egészen 1952-ig működött, majd ettől kezdve lenfonógyárként üzemelt tovább, aminek első igazgatója Németh Géza volt. Egy 1969-es dokumentum szerint ekkor 200 embernek adott munkát.
A gyárban többnyire csak a szövőüzemeknek állítottak elő alapanyagot, amiknek nagy részét Budapestre szállították el.
A gyár egykori bejárata fölötti szöveg. Már csak pár betű kivehető
A fémtolvajok még nem fedezték fel a helyet
A rendszerváltás után a gyárban visszaesett a termelés, sőt, egy ott talált dokumentum alapján 1992-ben is már felröppent a bezárás ötlete, gazdasági okokra hivatkozva.
Azt is sikerült megtudnom, hogy a gyár működésének utolsó éveiben, a '90-es évek végén még gyártottak madzagot és kötelet is.
Érdekes dolog, hogy a gyár tűzoltószertárában a mai napig ott áll a keskeny nyomtávú vasút tűzoltó kocsija. A garázsban pedig még vasúti vonaljegyeket is találtam a '60-as évekből.
Az ajtót kinyitva nem mindennapi látvány tárult elém
Elfeledett tűzoltókocsi, mögötte a fogason pedig egy tűzoltókabát lóg
A videó második részében ide is bepillantunk:
Az üzem ebédlőjének irodájának padlóján rengeteg dokumentum és könyv volt szétszórva, amik még az előző rendszer idejéből maradtak vissza, ugyanakkor egy igen ritka, korabeli szövőgépet is találtam az egyik épületben.
Ilyen, és ehhez hasonló relikviák maradtak a gyár padlóján szétszórva
Egy korabeli szövőgép a terem sarkában
A szocialista időkből természetesen a gyárak közti sportversenyek, megmérettetések, és persze a polgárvédelmi oktatás sem maradhatott ki. Ezekben is szépen teljesítettek az egykori dolgozók.
Az okleveleket is hátrahagyták az enyészetnek
Az egykori lenfonó üzem területén még máig rengeteg korabeli technika és dokumentum megmaradt, ezért a gyár pozíciója nem publikus!
A gyár ebédlőjének faliórája
A gyárban végül a kétezres évek elején állt le a termelés, és - ahogy azt az ebédlő faliórája is mutatja -, azóta pedig megállt ott az idő...
Írta, Hajner Gyula
Ha tetszett, iratkozz fel a youtube csatornára!