Elhagyatva: Az újpesti Tungsram strand
Az újpesti uszoda és strand 1938-ban nyitotta meg kapuit. A 67 éven át üzemelő fürdő több generációnak biztosított strandolási és sportolási lehetőséget, köztük a magyar vízilabda válogatottnak is.
Omladozó épületek, szétvert szekrények és zuhanyzók, fákkal benőtt medencék. Ezek az állapotok jellemzik ma az egykor legendás Tungsram strandot.
Napjainkban
Újpesten már 1889-ben megnyílt egy kis faszerkezetű uszoda a mai József Attila utca végénél. Ezt a létesítményt 1910-ben a Népsziget partjaihoz helyezték át, hogy az UTE akkor alakult úszó szakosztályának helyet biztosítsanak. A Megyeri csárda alatti homokos partszakasz volt az újpestiek Lidója, ám a gyors sodrású Duna minden évben több halálos áldozatot is szedett, így folyamatosan napirenden volt egy strandfürdő létesítése
1938. július 10-én ünnepélyes keretek között, - egy nemzetközi úszóverseny és vízipóló mérkőzéssel egybekötve -, nyitották meg a több medencével is rendelkező strandfürdőt az Egyesült Izzó beruházásában.
A megnyitón ifj. Horthy Miklós is részt vett, aki akkor a Magyar Úszó Szövetség elnöke volt, de Aschner Lipót is tiszteletét tette, az Egyesült Izzó vezetője. A beszédek után az UTE - MAC vízipóló mérkőzésével zárták a napot.
A terület befogadóképessége jóval ötezer fő fölött volt. Három medence volt akkoriban:
- 50 x 20 méteres versenymedence, körülötte 700 ülőhellyel és több száz állóhellyel, a sportolóknak
- 50 x 25 méteres medence, a vendégeknek
- gyerekmedence
Nem volt egy ötcsillagos strand, de az emberek pont ezért kedvelték. Egyszerű hely volt, ahol a munkásemberek megpihenhettek, szórakozhattak, nyaralhattak. A telep központja a 200 csónak befogadására alkalmas csónakház volt, melynek helyiségeiben a strand irodái is helyet kaptak.
A strand elég messze volt a központtól és ezt sokan fel is vetették, mint lehetséges problémát a jövőre nézve. A vezetőség ezért 270 ezer pengőt biztosított a 87-es villamos Megyeri csárdáig történő meghosszabbítására sőt, személyhajó kikötőt is létesítettek a Dunán, megoldva ezzel a strandra történő utazási problémákat
A fürdő rövid idő alatt hatalmas népszerűségre tett szert. Később még egy nagy meleg vizes medence is épült, ennek a közepén van a mindenki által jól ismert gomba.
Egy helytörténész forrása szerint még a második világháború derekán is, 1943. augusztus 1-jén 12.152 látogatója volt a Tunginak, de a háború után is népszerű maradt: elsősorban újpestiek és az Egyesült Izzó Gyár dolgozói és családjaik használták.
A versenymedence napközben a strandolóké volt, de zárás után itt tartotta az edzéseket az Újpest és az Izzó pólócsapata, de néha a magyar válogatott is.
Bay Zoltán a visszaemlékezéseiben így ír a Tungsram strandról 1951-ben: Ezt senki nem parancsolta, a munkások akarták, a gyár vezetősége pedig beleegyezett és adta hozzá a pénzt: mintegy két millió pengőt (félmillió dollárt). Tehát a Tungi az életből született, nem pedig valami központi, irodai elgondolásból. Ezért van harmóniában a környezetével.
Az idősebb generáció biztos felkapja a fejét, amikor meghallja a következő nevet: Csukor László. A Tungi legendás úszómester-edzőjétől ezrek tanultak meg itt úszni. Hatalmas népszerűségnek örvendett, de tisztelték is őt a fiatalok.
Ugyanakkor sokak ereiben meghűlt a vér, amikor egy-egy "illegális" medencébe ugrás vagy egyéb csínytevés után nagyot fújt a sípjába, rendre utasítva a komisz fiatalokat. Legtöbbször a mély víznél lévő, színes csíkos napernyője alatt tartózkodott, és folyamatosan figyelemmel követte a strand történéseit.
Csukor László az '50-es években
Egy visszaemlékező így ír Csukor Lászlóról:
"Laci bácsi mindig mindent tudott, ami a strand területén történt és azonnal reagált, intézkedett. Vagy ő maga, vagy "titkos" hálózata által. Végül mindig neki lett igaza, mert a Tungin Csukor László volt a törvény! Vissza nem szólt neki senki, még a legnagyobb zsiványok közül se, mert szemben találta volna magát a Laci bácsit támogató hatalmas tömeggel, ami azért nem kis túlerőt jelentett.
Annak, aki idejében érkezett, jutott a nagy felfújható gumibelsőkből is, akkoriban mindössze pár forintért.
A strandfürdő a fénykorában ('70-es és '80-as évek)
Akik hősködtek vagy rosszalkodtak a nagymedencében, azokra azonnal rásípolt és utána fenyegető mozdulattal jelezte elégedetlenségét, mert a zsivajt átkiabálnia reménytelen lett volna. Az elkövetők azonnal tudták, hogy róluk van szó és azt is, mért jogos Laci bácsi fenyegetése. Vita kizárva.
Ő már a '30-as években is itt volt, az úszóedzői vizsgát 1934-ben, még a fauszodában tette le. 1937-ben az építkezés idején ő ültette a fűzfasort és a jegenyefákat. Az 1956-os forradalom után meghurcolták, mert lefényképezték, miközben segített egy megsebesült tanárnak, nem mellesleg a fia Kanadába emigrált, ami szintén nem tett jót Csukor László renoméjának.
Siralomházba került, de a feleségének sikerült megtalálnia a tanárt, aki elmondta az igazságot, így Laci bácsi megúszta a felelősségre vonást.
Csukor László a '70-es években
Szerencsére később minden jóra fordult és 50 évet töltött az Tungi medencéi mellett. Aki gyakran járt abban az időben az Izzó strandjára, annak elég, ha egy pillanatra becsukja a szemét és már látja maga előtt Csukort."
A mindenki által kedvelt Laci bácsi 1987-ben halt meg, 75 éves korában.
Halála után a családja emléktáblára vésette a strandon: „50 év a medence partján”. Az uszoda bezárása után az emléktáblát a család hazavitte.
Jolsvai András így emlékszik vissza:
A bejárathoz, mint a futball stadionoknál, halványkékre festett korlátok vezettek akkoriban valahogy többen voltunk minden pénztárnál. Pályaudvarokon, moziknál, uszodáknál muszáj volt terelni minket, tömeget. Pedig nem is mindannyian vettük a pénztár felé az irányt, mindig voltak, akik összefüggést találtak a belépődíj megtakarítása és a négy gombócos fagylalt ára között, ezért inkább átvetették magukat a kerítésen. Palánkbérletnek hívtuk ezt a megoldást, és nem is járt komoly veszéllyel, hisz akkoriban a strandok nem alkalmaztak még őrző-védőket, meg harci kutyákat. Ha egyáltalán, akkor is egy idősebb kabinos kapta el az embert, megcsavarta a fülét és azt kérdezte: hát nem szégyelled magadat, édes fiacskám? Ezt tanultad otthon?
A kilencvenes évektől a gyerekmedencében sokszor nem is volt víz, mivel a fiatalok focipályának használták. Gyakran több csapat is várakozott ott, hogy sorra kerülhessenek a csatában. A "Gombás" medencétől pár méterre, délre volt a főépület, amiben a strandvezetés irodái, gépház és egy öltöző is volt. Ezen épület tetején helyezkedett el a terasz egy kisebb büfével, ahol az emberek felfrissíthették magukat, elfogyaszthatták italaikat. A főépület előtt volt az egyik büfé, ahol sokszor harminc méteres sor is kígyózott.
A rendszerváltás után a strand elvesztette népszerűségét, ami idővel korszerűtlenné, majd ezáltal gazdaságilag fenntarthatatlanná vált.
Hivatalosan 2004. augusztus 26-a volt az utolsó nyitvatartási nap, de egyesek szerint még 2005-ben is kinyitott, de ekkor már csak a "gombás" medence működött. A gyár új tulajdonosa sem foglalkozott a területtel, így az az évek során teljesen elburjánzott.
Sajnos ebből az időszakból csak pár képet találtam, akinek esetleg van fotója ebből a korszakból, - hiszen ekkor már évek óta elérhetőek voltak a kamerás mobilok -, az mindenképp küldje el nekünk! (huppancs@gmail.com)
2012-ben készített videómban így nézett ki a strand
2011-ben, 6 évvel a bezárása után pedig így:
Azóta eltelt még 10 év, a természet pedig lassan visszaveszi az egész strandot. Így fest most a legendás Tungi napjainkban, a bezárása után 16 évvel:
A sporttelep irodájában egy 2005-ös naptárat is találtam ami bizonyítja, hogy az utolsó nyitvatartási nap 2005. augusztus 27-e szombat volt, a naptár szerint 28-án már nem fogadott vendégeket a strand.
A kerületben még egy hasonló objektum volt, amit már három évvel ezelőtt elbontottak:
A bezárás körülményei a mai napig tisztázatlanok. A legtöbben úgy tartják, hogy a Tungsramot megvásárló amerikai cég, a General Electric egyszerűen elhanyagolta a strandot. De olyan hír is felmerült, hogy egy luxus lakóparkot terveztek felhúzni a helyére, amiből aztán semmi nem lett.
Az utóbbi években több próbálkozás is volt az újranyitásra, de ezek idővel mind elhaltak. A Tungin felnőtt generációk nyarai már csupán szép emlékek maradnak.
Napjainkban már csak a fákkal benőtt medencék és a romos épületek posztapokaliptikus látványa bizonyítja, hogy itt valaha egy strand volt…
Írta, Urbex Gyula
Forrás:
- ujpest.hu
- tizesvillamos
- Fővárosi blog
Ha tetszett a tartalom, támogasd a csatornát Patreonon vagy légy Csatornatag premier előtti videókért és EXTRA tartalmakért cserébe!
Ha tetszett, iratkozz fel a youtube csatornára és kövess Instagramon is!