Elhagyatva: Bakony Művek Sporttelep
Ebben az anyagban a Bakony Művek területére, de nem a gyárba, hanem a gyár saját sporttelepére látogatunk el!
A gyár történetéről dióhéjban:
A Bakony Művek (BAKONY Autóalkatrész Gyártó Rt.) története a II. világháború előtti időkre nyúlik vissza, ugyanis a Bakony Művek Rt. jogelődje a Magyar Lőszerművek Részvénytársaság 1938-ban alakult gyalogsági lőszer gyártására.
1949-ben a háború után a céget államosították, majd Fémfeldolgozó Vállalat néven folytatta tovább a termelést.
Az ötvenes évek végén kezdik el gyártani az elektromos kapcsolókat és a háztartási kismegszakítókat, később autóvillamossági és járműipari alkatrészek is kerültek az új termékek közé.
1968-ban a gyár neve Bakony Fém-és Elektromos Készülék Művekre módosult, ekkor a Volga Autógyár (VAZ) beszállítója lett.
Az elkövetkezendő években élte a gyár az aranykorát. Ez időtájt az üzem fénykorában csúcsidőben ötezren is dolgoztak a Bakony Műveknél.
Feltehetőleg ebben az időben alakíthatták ki a gyár mellett elterülő sportkomplexumot is, ahol rendszeresen voltak sportnapok, családi napok, versenyek, de még táborozások is.
1985-ben a VAZ új autótípusához, a Lada Samara-hoz a vállalat Kutató-Fejlesztő Bázisán kifejlesztett saját licencű termékek szállítását indította el: gyújtáselosztót, kormányzáras gyújtáskapcsolót és ablaktörlőrendszert szállított.
A gyár a '80-as években
A cég bevételeinek közel fele a rendszerváltást követően is az orosz piacról származott.
Az 1998-as orosz válság miatt a gyár működése ellehetetlenülni látszott. A cég a Ford, a Suzuki, az Opel, a GM, majd a BMW, a Mercedes és a Volkswagen beszállítójává vált, majd az autóalkatrész-piacon túlra is terjeszkedett: különböző fém alkatrészeket szállított a HP és a Philips számára, valamint hűtőalkatrészeket az Elektroluxnak.
Ezek az újítások számos drága fejlesztést igényeltek, így a cég veszteséges maradt.
A súlyos anyagi helyzet miatt a Bakony Művek Rt. eladta ingatlanjait, beleértve a sportkomplexumot is. Időközben a Bakony Művek Rt. felszámolási eljárás alá került, tevékenységét befejezte, majd 2009-ben jogutód nélkül megszűnt.
A gyár a működése ideje alatt jelentős mértékű környezetkárosítást követett el, ami még napjainkban is jelen van a területen. A bezárás után többször felmerült, hogy a talajba szivárgott mérgező anyagok az ivóvizet is veszélyeztetik.
Az elmúlt évtizedek hátrahagyott dokumentumait, okleveleket, korabeli fényképalbumokat, könyveket és egyéb egykor a falakon büszkén lógó kitüntetéseket annál inkább. Iszonyatos mennyiségben.
Akkora mennyiségben, hogy inkább egy külön videót szenteltünk a talált anyagok bemutatására.
Egészen elképesztő mennyiségű dokumentumot hagytak hátra a gyár dolgozói
A sportkomplexum egyes épületeit már lebontották, de még mindig megvannak a focipályák, a teniszpálya, a tekepálya, asztalitenisz-terem, öltözők, az iroda és a büfé épülete is.
Bejárásunk során találunk egy térképet is, amin további bővítések is szerepeltek, mint például a tanmedence, és a fedett-pályás lőtér is. Ezek megépülése csak terv maradt, végül sosem készültek el.
Kicsit lekopott a felirat az idők során
A sportpályákról rálátni a "pokoli toronyként" elhíresült egykori VÁÉV szállóra
Ebben az irodaépületben találtuk a hatalmas mennyiségű dokumentumot
A porta, mellette pedig a sportkomplexum főbejárata
A fénykorban itt pingpongasztalok álltak
Pontosan így
A tekepályából szinte csak maga a nyers pálya maradt meg, meg néhány bábu. Az évek alatt teljesen kifosztották az összes épületet.
Ennyi maradt a tekepályából
A büfé
Székek és asztalok maradványai
Egészen hihetetlen de a dobogót, - amire az elmúlt évtizedekben sok száz-ezer gyermek büszkén állhatott fel -, hátrahagyták az enyészetnek.
Én is ráálltam, büszkén
A dobogó az épületben talált fotóalbumban is többször feltűnik:
Jobb alsó sarokban a dobogó
A hatalmas mennyiségű dokumentumról néhány fotót is készítettünk, de ha részletesen szeretnéd látni, miket is találtunk pontosan, a videóban megnézheted.
Ezeket mindet bemutatjuk a videóban
Gyerekek játszanak a betonos pályán. Háttérben a VÁÉV szálló
Habár nekem semmi közöm nem volt a Bakony Művekhez, egy családtagom sem dolgozott még a környékén sem, óvodás koromban egy tábor keretében jártam a komplexumban, amiről megtaláltam az oklevelet is 1995-ből.
Kevés emlékeimről a videó elején beszámolok nektek, ugyanakkor a túratársam, Balázs a második napi bejáráson jött rá, hogy ő is volt ebben a táborban. Neki több emlék maradt vissza, amit a videóban el is mesél.
Még több fotó (kattints a képre az album megnyitásához!)
Az adósságba kerülő, majd később felszámolás alatt lévő gyár egyes források szerint már a '90-es évek végén túladott a sporttelepen, ami egészen 2006-ig működött.
Jelenleg a helyszínen munkálatok folynak, nagy valószínűséggel lakóépületek épülnek majd az elhagyatott sporttelep helyén.
Írta, Hajner Gyula
Források:
- https://www.veol.hu
- http://www.bakonyauto.hu
Fotók: Tóth Balázs - dronography.hungary
Drón: dronography.hungary
Ezen a linken támogathatjátok a csatorna további működését!
Ha tetszett, iratkozz fel a youtube csatornára is a további videókért! Kövess Instagramon is! Autóroncs videókért ide, cikkekért pedig ide kattints! Külföldi elhagyatott helyekhez pedig látogass el a Szellemvárosok a világban oldal