Sanatorio de Abades: Lepratelep Tenerifén
Szellemvárosok a világban 3. rész
Tenerifét mindenki turistaparadicsomként ismeri. Azonban a spanyol fennhatóság alatt álló szigeten van egy olyan hely, amit nem igazán mutogatnak helyi látványosságként.
Bozó Zsolt, aki már elég sok helyen volt társam külföldön és akivel a belga Miranda-kastélyt is meghódítottam, nyaralásának egy teljes napját áldozta fel, hogy biciklivel eljusson arra a helyre, amit a szigeten csak úgy hívnak: a szellemváros.
A város eredeti funkciója lepratelep volt. Illetve csak lett volna, hiszen az építkezések sosem fejeződtek be.
A lepratelep temploma
A spanyol polgárháború idején kitörő leprajárványban 1940-re már közel 200 esetet regisztráltak. Ekkortájt a betegség orvoslása még gyerekcipőben járt, ezért legjobbnak látták a fertőzötteket egy távoli szigetre szállítani, biztonságos karanténba.
Az akkori uralkodó Francisco Franco 1942-ben zöld utat adott a lepratelep építésének, mely keretén belül egy egész várost, beleértve kórházat, közösségi házakat, lakóépületeket, éttermet, egy templomot, sőt még egy krematóriumot is felhúztak a szigeten. A betegeket nemek szerint szétválasztották, így meggátolva a fertőzés tovább öröklődését.
1945-ben azonban a tudósok egy újfajta gyógyszert találtak fel, a Dapsone-t, amivel a fertőzöttek gyógyításában hihetetlen eredményeket értek el, így a telep további építése, fejlesztése szükségtelenné vált. A város építését leállították, a projektet beszüntették.
A lepratelep temploma belülről
A lepratelep évtizedekig funkció nélkül állt. A 60-as évektől a spanyol hadsereg vette birtokba és hasznosította, mint harcászati központot, egészen 2002-ig.
A katonák kivonulása után az egykori lepratelep teljesen elhagyatott lett, de még ez évben megvette egy olasz befektető, aki egy luxusüdülőt akart építeni a helyére.
A környék túlzott beépítése ellen és a sziget kultúrájának védelme érdekében a spanyol állam azonban megakadályozta a projekt létrejöttét.
A sötét múltú szellemváros a mai napig áll, különös kontrasztot húzva az alig néhány méterre elterülő üdülőövezettel.
Írta, Hajner Gyula
Fotók: Bozó Zsolt
Ez a linken támogathatjátok a csatorna további működését!
Ha tetszett, iratkozz fel a youtube csatornára is a további videókért! Kövess Instagramon is! Autóroncs videókért ide, cikkekért pedig ide kattints! Külföldi elhagyatott helyekhez pedig látogass el a Szellemvárosok a világban oldalra!