Elhagyatva: Finomvegyszer Szövetkezet
A Finomvegyszer Szövetkezet gyártelepe a 50-es években épült Budapesten, a Fehérvári úton. A 2007-ben bezárt üzem főként gyógyszeripari termékek gyártásával és kereskedelmével foglalkozott.
A videóanyag vágását megelőző anyaggyűjtési időszakban feleztem fel egy 1964-es, a Szolnok Megyei Néplap hasábjain megbúvó rövid hírt, amely így szólt:
"- A BUDAPESTI Vegyi KISZÖV-höz tartozó szövetkezetekben több új, hasznos anyagot kísérleteztek ki. Nélkülözhetetlen a textilfestésnél az úgynevezett R-só, mely jelentős export- termék. Az Adhesol nevű szíjcsúszás-gátló anyag használata különösen a mezőgazdasági és ipari vállalatoknál gazdaságos és hasznos. A kristályos am- móniumszulfát a gyógyszeripar céljait szolgálja az antibiotikumok gyártásánál. Érdekes megemlíteni a Neo- fix hajfehérítő fodrászait segédanyagot. A fenti cikkeket a Budapesti Nemzetközi Vásáron is kiállították."
A gyártelep egy 1977-es felülnézeti képen (fentről.hu)
Ugyan az a kép néhány évvel ezelőttről
A rendszerváltás után a gyár a megváltozott, laza törvények miatt, egyre többször szegte meg a környezetvédelmi előírásokat. A főváros központjában lévő, kémiai tevékenységet folytató üzemre rengeteg lakossági panasz érkezett már a '90-es években is, miszerint - a gyártási folyamatok miatt -, elviselhetetlen szagok terjengtek a gyár környékén.
A panaszok minden esetben ugyanarról szóltak: fullasztó, torok-égető vegyszerpárolgásokról, amelyek megkeserítették a környéken élők életét. A nyári hónapokban szinte lehetetlenné tette az éjszakai szellőztetést, állandó ”szaunázásra” kárhoztatva ezzel az környékbelieket.
A gyár sűrűn lakott övezetben található, lakóházak közvetlen közelében.
Ilyen és ehhez hasonló gyógyszerkészítményeket gyártottak itt
A folyamatos lakossági bejelentéseknek köszönhetően a Környezet- és Természetvédelmi Főfelügyelőség 2003-ban teljes körű környezetvédelmi felülvizsgálatra kötelezte a Szövetkezetet, amelyen a gyár megbukott. Az ok pedig: "A környezetvédelmi szabályok sorozatos megszegése" volt.
Pontosabban:
"A Felügyelőség álláspontja szerint a Finomvegyszer Szövetkezet tevékenysége főként a technológiai fegyelem hiány amiatt folyamatosan veszélyezteti a környezetet, és az eljárás során a Finomvegyszer Szövetkezet nem mutatta jelét, hogy ezen változtatni kívánna.”
"A Felügyelőség álláspontja szerint a Finomvegyszer Szövetkezet tárgyi telephelyen folytatott tevékenysége nem felel meg az elérhető legjobb technikának. A Felügyelőség nem látja biztosítottnak a fentiek miatt (hiányos dokumentáció, csatornabírság, lakossági panaszok), hogy a Szövetkezet működésével az elérhető legjobb technika minimális feltételeit biztosítani tudja, kibocsátásait a jogszabályokban meghatározott határértékek alá képes csökkenteni.”
Ezen okok miatt a Green Peace, Levegő Munkacsoport és a helyi lakosok közbenjárásával a felügyelőség 2007-ben már nem engedélyezte a gyár további működését, a közelben élők legnagyobb örömére.
A gyártelep látképe egy korabeli képen, amit az épületben találtunk
Ugyan az az látkép 2017-ben
A főbejárat
A telepen még 2017-ben is rengeteg vegyszeres hordó volt megtalálható
A gyártelep látképe az irodaépületből
Hátsó bejárat a Talpas utcából
Rengeteg irodai felszerelést hagytak hátra
A képen látható Commodore 64-es kisorsoljuk a facebookon a cikket megosztók között. Ha te is szeretnél játszani, ezt kell megosztanod, ahogy a videóban is említve van.
Sporteredményekért járó kupákat és érmeket is találtunk az egyik szobában
Még több fotó:
Három évvel később, 2010-ben a vegyi üzem felszámolás alá került.
Az utolsó években is közel 50 embert foglalkoztató gyár nagy részét már évekkel ezelőtt elbontották, főépületét még sikerült a lecsupaszítása előtt bejárnunk. Az egykori vegyi üzem kerítésén lévő tábla szerint az utolsó épületet május végéig el kell bontani:
Nemsokára elbontják az utolsó épületet is
Ottjártunkkor az épületben rengeteg irodai berendezést, számítástechnikai eszközöket, kémiai kísérleti szerkezeteket, dokumentumokat, sőt még díjakat, kupákat és érmeket is találtunk, amiket hátrahagytak a vegyi üzem egykori dolgozói...
Írta, Hajner Gyula
Forrás: www.levego.hu
Képek: HBP™
Ez a linken támogathatjátok a csatorna további működését!
Ha tetszett, iratkozz fel a youtube csatornára is a további videókért! Kövess Instagramon is! Autóroncs videókért ide, cikkekért pedig ide kattints! Külföldi elhagyatott helyekhez pedig látogass el a Szellemvárosok a világban oldalra!