Bunkertúra 8. - A pestszentlőrinci óvóhely
A pestszentlőrinci légvédelmi óvóhely az egykori szövőgyár dolgozói számára biztosított volna védelmet egy esetleges bombázás elől a hidegháború idején. Az ilyen és ehhez hasonló polgárvédelmi betonkockákból rengeteg volt megtalálható szerte az országban, amiknek többsége ma már funkciójukat vesztve, elhagyatottan állnak.
Pestszentlőrinc a XX. század elején rohamtempóban kezdett iparosodni és fejlődni, aminek következtében több gyár is létesült a környéken. A Kispesti Textilgyár 1907-ben nyílt meg, ami rendkívül gyors ütemben kezdett termelni, rengeteg embernek adott munkát, így a környékbeli emberek életszínvonala is emelkedni kezdett.
A mek.oszk.hu oldal adatai szerint, a Magyar-amerikai Northrop szövőszék és textilgyár pamutszövőgyárában 400 munkás dolgozott, a Kispesti textilgyár pedig 320 munkást foglalkoztatott.
Ugyan a második világháború már véget ért, de a háborús fenyegetettség nem szűnt meg, így a '40-es évek végétől kezdve gombamód nőttek ki a földből a polgárvédelmi óvóhelyek, amiknek fő funkciójuk a gyári munkások védelmének biztosítása volt.
Az óvóhely felülről
Az óvóhely kívülről
A feltehetőleg az 50-es évek elején (egyes források szerint '49-ben) épült bunker egy négyszintes, gáz, szilánk-és atombiztos föld feletti óvóhely, aminek falai 270 cm vastagok, így feltehetőleg ellenállt volna egy féltonnás rombolóbombának is. Kialakítása egyedi, hiszen a kocka két oldalában található a bejutáshoz használt lépcső, mi alatt a dízelgenerátor kapott helyet. Ez a rész az épület egyik gyenge pontja volt, ugyanis ez a terület már kívül esett a 270 cm-es falakon.
A Gyömrői út 89-91. címen található óvóhely érdekessége, hogy itt tartották hazánk egyik legnagyobb polgárvédelmi gyakorlatát is 1966-ban, ami a "Hóvirág hadművelet" nevet viselte. A gyakorlatra több évet készültek, hogy élethűen végrehajthassák egy bombázás imitációját, ami lényege az, hogy megfelelő idő alatt befér-e a bunkerbe 1200 ember.
A "Hóvirág hadművelet" dokumentumai egy másik objektumból kerültek elő
A kocka egy 1965-ös fotón
...és 1977-ben
Az 1200 fő befogadására alkalmas óvóhely falvastagságának köszönhetően az épület felét a fal teszi ki, magyarán az épület közel fele csak falból áll. A külső alapterület 458 m², amiből csak 222 m² a hasznos terület.
A pestszentlőrinci légoltalmi kocka 2008-ban került ki a katasztrófavédelem fennhatósága alól, majd ezután évekig funkció nélkül állt.
Egy irodának berendezett szoba a bunkerben
Az erősen leromlott állagú óvóhelyre nem is olyan régen egy lelkes budapesti csapat figyelt fel, akik saját idejükből és pénzükből rengeteg korabeli berendezést szereztek, és persze teljesen ki is takarították és felújították a bunkert.
A sok korabeli bútor, plakát és egyéb használati tárgy rendkívül jól visszaadja a hidegháborús korszak hangulatát. Természetesen a legtöbb helyiség kialakítása fiktív, hiszen az óvóhely jelenleg Magyarország legnagyobb és legizgalmasabb szabadulós játékának, a Bunkergame-nek ad otthont.
A játék lényege, hogy 100 perc alatt kulcsok megtalálásával, kódok és koordináták megfejtésével szobáról szobára kell haladni, majd a küldetés végrehajtása után elhagyni a bunkert.
A videó második része:
Az orvosi szoba. Eredetileg ilyen funkciójú helyiség nem volt a bunkerben, csak a játék miatt lett berendezve, de természetesen minden eszköz és műszer eredeti
Az étkező részét is a játék miatt rendezték be, ami a hangulata felettébb lenyűgöző. A helyiség azt az igazi menzás konyha illatát árasztja magából
Az óvóhely eredeti, 1966-ban készült parancsnoki helyisége. Ez a valóságban is úgy nézett ki, ahogy a képen láthatjuk
Az óvóhely jelenleg is fejlődik és bővül. Az emeleti részeken plakátkiállítás található, majd a tervek szerint az legfelső szintek airsoftos játékoknak is helyet fognak adni. A számos hidegháborús korabeli plakátok között megtalálhatóak az oktató, a propaganda és a munkavédelmi plakátok is, amik meglátogatásához tárlatvezetés is kérhető.
A bunker szinte minden nap látogatható, és csak remélhetjük, hogy ez nem egy egyedi eset, és még több ehhez hasonló bunkert tudnak majd megmenteni és látogathatóvá tenni, hogy ezáltal betekintést nyerhessünk a hidegháború ezen fejezetébe is.
Írta, Hajner Gyula
Fotók: Benedek Levente
Köszönet: Bunkergame
Ha tetszett a cikk, iratkozz fel a youtube csatornára!