SZOT - A Füred Hotel
A Füred Hotel egy legendás szálloda volt az előző rendszer idején. Habár SZOT üdülőként sok társával együtt túlélte a rendszerváltást, - köszönhetően a tökéletes környezeti adottságinak, hiszen saját balatoni partszakasszal is büszkélkedhetett -, 2008-ban mégis bezárt.
Az 1967-ban, a balatoni szállodaprogram részeként épült testvére, a Hotel Marina már nem tudta annak a hatalmas turistatömegeknek az igényeit kielégíteni, amik nyaranta szinte ellepték a Balaton egyik legforgalmasabb városát, ezért születhetett meg a SZOT Balatonfüred.
Az épület belsejébe éjszaka mentünk be. Rengeteg hátrahagyott dolgot találtunk, ami elég izgalmas is volt:
A Hotel Marina 1970-ben. A SZOT Balatonfüred helyén még erdő van (egykor.hu)
Az 1970-es évek közepe táján épült SZOT Balatonfüred eredetileg a SZOT (Szakszervezetek Országos Tanácsa) oktatási központjaként funkcionált. Hatalmas, kör alakú termeiben céges rendezvényeket is tartottak, szálló részét pedig a munkás osztály is használhatta.
Az épületben talált képeslap a hotel fénykorából
Az 1982-es képeslapon látszódik a hotel belseje is
A Füred Hotel (jobbra) a testvérével, a Hotel Marinával a '80-as évek közepén
Nyaranta, főszezonban tele volt mindkét szálló, ezért akadt olyan is, már abban az évben lefoglalta magának a szobát a következő évre. Balatonfüred a balatoni turizmus fellegvárának számított.
Később, a rendszerváltás után, a hotel szocialista stílusjegyeit meghagyva háromcsillagos szállodaként üzemelt tovább és a Balaton kultikus helyévé vált. Népszerű volt a külföldi turisták körében, főleg nyugati országokból jöttek ide megtapasztani az akkor még frissnek mondható szocialista értékeket.
A rendszerváltás után sok külföldi vett magának jachtot a Balatonon (1991)
Évtizedeken keresztül a város egyik legforgalmasabb szállója volt, 2008-ban azonban mégis bezárt, arra hivatkozva, hogy az épületet felújítják. Azonban a 2008-as gazdasági világválság keresztülhúzott minden számítást, aminek köszönhetően az elmúlt hét évben üresen, elhagyatottan állt.
A környékbeliek csak szellemhotelként emlegették.
A hét év alatt a hotel területén a bokrok elburjánztak, a fák pedig hatalmasra nőttek
Hangulatos kép a téli Balatonról (fotó: Lalakukk)
A hotel szocialista stílusjegyei a mai napig megmaradtak
A fordulópont idén tavasszal jött el, ugyanis hatalmas munkagépek lepték el az elhagyatott szálloda területét, amik szinte azonnal nekiláttak a tereprendezésnek.
Kiderült, hogy az épületet a szomszédos Flamingó Hotel tulajdonosa vette meg. Tervei között szerepel, hogy a földalatti gyógyvizeket kihasználva, hotelként építi újra az épületet, amire állami támogatást is kapott. A teljes beruházás nagyjából 6 milliárd forintba fog kerülni.
A Szellemvárosok Magyarországon már régóta szemezett a hatalmas elhagyatott hotellal, de első látogatás során csak zárt kapukat lehetett találni, ezért a felújítás első időszakában kellett bemennünk az épületbe, ugyanis akkor már sem ajtók, sem ablakok nem voltak a szállodán.
Mindezek ellenére a hotel szocialista beütése még akkor is erősen érződött:
A harmadik részben, az épületet alaposabban bejárva kiderítettük azt is, hogy az utolsó nagy esemény a hotel életében a 2007-es Karácsony és Szilveszter volt, aminek kellékeit meg is lehetett találni a legfelső emeleten.
Ünnepi kellékek a szálloda legfelső szintjén
A szálloda látványterve
A szálloda felújítása már elkezdődött, a tervek szerint 2015 nyarán már vendégeket is fogadhat a négycsillagos, 220 szobás szálló, amelyben egyebek mellett lesz gyógyvizes medence, gőzfürdő, szauna, sóbarlang és hatszáz fős konferencia központ. Emellett pedig az épület keleti és déli oldala mellé két, saját wellness részleggel rendelkező apartmanház is épül.
Az építészmérnök szerint a hotel szerkezete nem fog változni, de mindenképpen elveszik a szocialista beütése és modernizálódni fog, ugyanakkor látványosabb lesz a megjelenése is.
Frissítés:
2016 április közepén hivatalosan átadták a négycsillagos Füred Hotelt. 2017 február közepén alkalmam volt pár képet készíteni az egykori SZOT Füredben.
Írta, Hajner Gyula
Régi képek: egykor.hu
További videókért kövesd a youtube csatornát!